خانه / مقالات / بیمه تامین اجتماعی / روش دریافت کمک هزینه ازدواج از تأمین اجتماعی

روش دریافت کمک هزینه ازدواج از تأمین اجتماعی

زمان مطالعه این صفحه : 3 دقیقه

همیشه و در هر دورانی تشکیل خانواده دادن امر پرمخاطره و حساسی بوده است. از انتخاب شریک زندگی گرفته تا تأمین شرایط مالی برای ازدواج کردن. هیچ زمانی مانند این دوران مشقات مالی و معیشتی بر روی دوشمان سنگینی نکرده است! سال های دورتر، زمانی که مادران و پدران ما تصمیم به ازدواج می گرفتند شرایط مالی و فرهنگی جامعه به گونه ای بود که تأمین مخارج مقدمات عروسی و پس از آن، دغدغه ای کم رنگ تر نسبت به حال حاضر داشت. طبیعی است که با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی، بشر درخواست ابزار و وسایل بیشتری دارد تا به وسیله ی آن ها احساس آسایش و خوشبختی بیشتری داشته باشد! چشم و هم چشمی و انتقاد اطرافیان دلیل محرز کشیده شدن انسان ها به سمت تجمل گرایی است و همین عامل یکی از علل کافی نبودن پول ما برای تأمین تمام و کمال این مخارج است. پس کسانی که به دنبال خرج های مازاد و تجمل نیستند چرا از پس مخارج اولیه شروع زندگی مشترک برنمی آیند؟

چون از صدها دلیل دشواری تأمین این مخارج، فقط یک علت آن تمایل به تجملات است!

وقتی خاطرات نسل یا نسل های قبلی خود را می شنویم مدام این جمله تکرار می شود که “نسل ما قانع و ساده زیست بود!” قانع بودن و پذیرفتن یک زندگی ساده مختص به زمان یا نسل خاصی نمی شود. هنوز هم قناعت جز خصائص خیلی از پسران و دختران جوان است و قطعا پس از این نیز خواهد بود!

یکی از پیش زمینه های قانع بودن این است که اندکی پول و وسایل ضروری زندگی در اختیار باشد که دختر و پسر جوان بتوانند زندگی مشترک خود را آغاز نمایند و به همان شروع ساده راضی و خشنود باشند. به همین خاطر در گذشته تأمین مخارج مقدمات ورود به زندگی مشترک سهل تر بود. اما اکنون، با وجود سختی ها و تجمل گرایی ها جوانان به سختی می توانند با اندک پول خود مقدمات اولیه شروع زندگی را فراهم کنند تا به مرحله ای برسند که قناعت آن ها مورد آزمایش قرار گیرد!

بنابر این کسانی که مشتاق شروع زندکی مشترکشان هستند دو راه پیش روی خود می بینند؛به تعویق انداختن شروع زندگی مشترک و یا گرفتن کمک مالی. عقب افتادن بیش از حد آن، اغلب منجر به بروز اختلافات بین خانواده ها خواهد شد و انتخاب راه دوم به منزله قرض گرفتن از دوستان و آشنایان، کمک مالی خانواده در صورت تمکن مالی، وام گرفتن و… است.

ما قصد داریم در خصوص یکی دیگر از کمک هزینه های ازدواج برای جوانان، اطلاع رسانی کنیم. کمک هزینه ای که شاید از آن بی اطلاع باشید. ساز مان تأمین اجتماعی به بیمه شدگانی که ۵ سال پیش از تاریخ ازدواج خود حداقل به مدت ٧٢٠ روز سابقه کار و پرداخت بیمه داشته باشند، در صورتی که ازدواج اول آنان باشد و عقد دائمی و به به صورت رسمی ثبت شده با‌شد، مبلغی را به عنوان “هدیه ازدواج” به آنان می دهد.

مقدار این هدیه برابر با یک ماه متوسط دستمزد و یا حقوق فرد بیمه شده می باشد. به عنوان مثال اگر فردی با دارا بودن شرایط ذکر شده در سال ٩٨ عقد کرده و متوسط حقوق دریافتی او ۴میلیون تومان است، سازمان تأمین اجتماعی مبلغ ۴میلیون تومان به وی هدیه می دهد.

اگر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستید و ازدواج کرده اید اما از این کمک هزینه اطلاع نداشتید هنوز هم فرصت گرفتن آن را دارید تا زمانی که این طرح توسط مجلس شورای اسلامی لغو و پرداخت آن متوقف شود.

سوال بیمه ای دارید؟

پاسخی را بگذارید

*

code

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟