خانه / مقالات / بیمه تامین اجتماعی / همه چیز در مورد بیمه زنان خانه دار

همه چیز در مورد بیمه زنان خانه دار

زمان مطالعه این صفحه : 4 دقیقه

بیمه زنان خانه دار چیست؟

اگر طرفدار حق و حقوق زنان خانه دار هستید خواندن این مطلب را ازدست ندهید!

زحمت زنانی که در محیط بیرون خانه فعالیت ندارند و روز و شب مثل شاغلین یا حتی بیشتر از آنها، بدون ساعت کاری مشخصی در خانه کار می کنند، نباید نادیده گرفته شود. متأسفانه هنوز هم افراد کم دانشی هستند که فعالیت روزانه ی زن ها را که بعضا هم بسیار سنگین است، خدمتی می دانند که در شرح وظایف آنان نوشته شده است! اما آیا این طرز فکر، درست و عادلانه است؟

قطعا خیر، زیرا زنان خانه دار هم به راحتی امکان این را داشتند که در شغل های محبوب خود در بیرون از خانه مشغول به کار شوند، از پختن غذا و تمیز و مرتب نگاه داشتن منزل و بچه داری چشم بپوشند تا تمام و کمال فقط بر روی مشاغل و اهداف مورد نظرشان تمرکز کنند!

اگر چنین بود چه به روز خانه و زندگی افراد می آمد؟

آیا می شود نقش مهم زنان خانه دار در خانه را انکار کرد؟

قطعا خیر. اگر انسان های متمدن و به روزی هستیم و به برابری حقوق زن و مرد اعتقاد داریم باید بپذیریم که همان گونه که مردها در قبال کار بیرون از خانه و زحمتی که متحمل می شوند دارای حقوق غیرقابل انکاری از قبیل گرفتن دستمزد و بیمه هستند زنان نیز نباید از این قاعده مستثنی باشند. بنابر این از حدود ۱۲ سال پیش،سازمان تأمین اجتماعی، خانه داری را مشمول مقررات بیمه مشاغل آزاد قرار داده است؛ تصمیمی که زنان خانه دار را از حقوق بیمه ای شایسته ای برخوردار می کند.


پوشش این بیمه طیف وسیعی از بانوان ۱۸ تا ۵۰ ساله را دربر می گیرد؛ بانوان متأهلی که در منزل به سر و سامان دادن به امور روزانه می پردازند و بانوان مجردی که در خانه پدری زندگی می کنند؛ بنابر این تحت تکفل پدر یا همسر بودن مانعی برای تحت پوشش بیمه خانه داری قرار گرفتن نیست.  این بیمه تنها مختص به مادر خانواده نمی شود و دختران خانواده نیز می توانند تحت پوشش آن باشند.

سوال اینجاست که آیا زنان بالای ۵۰ سال به هیچ عنوان نمی توانند تحت پوشش چنین بیمه ای قرار بگیر؟

تنها در صورتی می توانند که مطابق با مازاد سن خود از ۵۰ سال به بعد، سابقه پرداخت حق بیمه را در سازمان تأمین اجتماعی داشته باشند. به عنوان مثال اگر ۵۸ ساله باشند و بخواهند برای گرفتن این بیمه اقدام کنند لازم است ۸ سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشند. اگر هم بانوی خانه داری سابقه ۱۰ سال پرداخت بیمه در سازمان تأمین اجتماعی را داشته باشد از شرایط سنی تحت پوشش قرار گرفتن این بیمه، کاملا معاف می شود.

بانوان در انتخاب نوع پوشش دهی این بیمه مختارند که با پرداخت بیشتر از حق درمان آن نیز استفاده کنند یا اینکه حق درمان آن را نخواهند و از پوشش بیمه ای که به واسطه ی تحت تکفل بودن پدر یا همسر هستند، استفاده نمایند.

اگر بیمه شامل حق درمان نیز باشد، افراد می توانند در مراکز طرف قرارداد با تأمین اجتماعی، با پرداخت چند درصد فرانشیز تحت درمان قرار بگیرند. بیمه زنان خانه دار به جز حق درمان، برای بازنشستگی، از کار افتادگی یا فوت متعهد به پرداخت پول می شود.

در صورت فوت، فرزندان از مستمری زن خانه دار بهره مند خواند شد و در صورت فوت پدر خانواده نیز می توانند هم زمان دو مستمری را دریافت کنند اما شرط گرفتن مستمری پس از فوت زن خانه دار توسط فرزندان، این است که بیمه شده ۱۰سال پیش از تاریخ فوت یک سال سابقه ی پرداخت بیمه و در سال آخر حیات خود نیز به مدت ۳ ماه سابقه ی پرداخت حق بیمه را داشته باشد.

نوبت به توضیحات درباره میزان دستمزد پرداختی بیمه شدگان می رسد. دستمزد پرداختی بانوان خانه دار به این بیمه به میزان سابقه حق بیمه آنان بستگی دارد؛بدین منظور که اگر سابقه ی پرداخت نداشته باشند یا سابقه پرداختی آنان ۵سال یا کمتر باشد می توانند دستمزد پرداختی خود را از بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر آن، انتخاب نمایند.

اما بانوانی که سابقه پرداخت حق بیمه آنان بیش از ۵ سال باشد، دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه آن ها بر اساس میانگین دستمزد ۳۶۰‪ روز آخر سابقه بیمه ای آن ها محاسبه می شود که در این صورت می توانند دستمزد پرداختی خود را از بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر میانگین دستمزد محاسبه شده انتخاب نمایند.

لازم به ذکر است در این بیمه، امکان پرداخت حق بیمه ماهانه یا به صورت پیش پرداخت از اولین ماه تا ماه دوازدهم وجود دارد و هیچ اجبار و فشاری بر روی بانوی بیمه شده مبنی بر پرداخت یکجای سه ماهه یا شش ماهه وجود ندارد.

بیمه زنان خانه دار شامل ۳ طرح مختلف است که به ترتیب ۱۲،۱۴،۱۸ درصد است که در دو طرح ۱۴ و ۱۸ درصدی دولت مکلف است دو درصد اضافه تر از حق بیمه را پرداخت کند؛ در نتیجه نرخ آن ۱۶ و ۲۰ درصد می شود.

طرح نرخ ۱۲ درصد، بازنشستگی و فوت را شامل می شود و تنها در صورتی فرزندان یا بازماندگان می توانند از مستمری بعد از فوت استفاده کنند که بانوی تحت پوشش بیمه پس از بازنشستگی فوت کرده باشد.

طرح نرخ۱۶درصدی، شامل بازنشستگی و فوت پیش از بازنشستگی یا پس از آن است. بدیهی است که در این طرح محدیدیت طرح اول برای گرفتن مستمری وجود ندارد و بانوی بیمه شده چنانچه پیش از بازنشستگی هم فوت شود بازماندگان می توانند از مستمری او استفاده کنند.

طرح نرخ ۲۰درصدی، ازکار افتادگی، بازنشستگی و فوت را شامل می شود. بدیهی است این طرح بالاترین حق پرداخت بیمه را داراست.

در نهایت، با شرایط و مزایای توضیح داده شده آیا جای شکی باقیست که با قرار گرفتن تحت پوشش چنین بیمه ای، قدری خیالتان بابت آینده خود یا فرزندانتان راحت تر خواهد شد؟ انتخاب با شماست…

سوال بیمه ای دارید؟

2 دیدگاه

  1. مریم نوامبر 5, 2020
    • peydanet نوامبر 6, 2020

پاسخی را بگذارید

*

code

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟